Boşanmada Velayet Kime Verilir?


ReklamBoşanmada Velayet Kime Verilir?

Boşanma aşamasındaki çiftlerin en büyük sorunlarından biridir çocuğun velayetinin kime verileceği. Çocuk genelde anneye verilse de istisnai durumlar da söz konu olabiliyor. Bu istisnai durumlar neler?

Velayet hakkı elinde olmayan taraf çocuğu ne zaman görebiliyor? Zaman içinde velayeti alma hakkını elde edebilir mi? Peki velayeti elinde bulunduran ebeveyn diğer ebeveyne çocuğu göstermiyorsa ne yapmak gerekir?

Velayetin kime verileceğine nasıl karar verilir?
Aslolan öncelikle çocuğun velayetinin anneye verilmesidir. Bunun nedeni çocuğun annenin bakımına anne şefkatine daha fazla muhtaç olmasıdır. Özelikle küçük çocuklarda velayetin anneye verilmesi ana kuraldır. Tabii ki istisnaları vardır ve babaya da verilebilir. Ama annenin çocuğun gelişimini etkileyecek derecede kötü bir hayat sürmesi düzelmeyecek bir hastalığının olması vb. hallerde velayet babaya da verilebilir.

Kanun bu durum kamu düzeninden olduğu için hakime geniş bir takdir yetkisi tanır. Önemli olan çocuğun menfaatleridir. Anne babanın anne babalık duygularını tatmininden ziyade çocuk için en doğru olacak kararı mahkemeoluşacak şartlara göre değerlendirir.
Genelde velayet anneye verilse de hakim çocuğun babaya verilmesi halinde daha iyi bir eğitim alacağı daha iyi bir sosyal hayata kavuşacağı kanaatine varırsa velayeti babaya verebilir.

Hangi durumlarda velayet değişikliği yapılır?
Velayet hakkı çocuğun doğumuyla başladığı gibi 18 yaşına gelmesiyle son bulur. Çünkü velayet çocuğun ergin olmadan önceki dönemine ait hak ve yükümlülüklerinin ebeveynleri tarafından kullanılması hususunu içeren bir kavramdır. 18 yaşına gelen kişi artık ergin olduğundan velayetten bahsedilmeyecektir.

Velayet sahibi kişinin ölümü halinde velayet otomatikman diğer tarafa geçmez. Diğer tarafın aile mahkemesine dava açarak velayetin kendisine verilmesini talep etmesi gerekir.

Velayet hakkını kullanan kişinin kısıtlanması tutuklanması cezaevine girmesi hallerinde yine velayet otomatikman karşı tarafa geçmez. Bu durumda velayet fiilen kısıtlanmış olsa da diğer tarafın velayet hakkını aile mahkemesinden talep etmesi gerekir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>