Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad


ReklamHz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad

Hz. Muhammed (sav)’in vefatından sonra yaşanan “Dört Halife Dönemi” Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad İslam dininin Arap Yarımadasının sınırlarını aşarak yaygınlaştığı bir dönemdir. Parlak zaferlerin kazanıldığı ve Müslümanların huzur ve refah içinde bir hayat sürdürdükleri bu dönem Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Peygamberimiz (sav)’in müjdelediği Altınçağ’ın geçmişteki güzel bir örneğidir.
Bu dönemde İslam Devleti’nin sınırları batıda Trablusgarp Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad doğuda Horasan ve kuzeyde Kafkasya’ya kadar genişletilmiş; böylece Arap Yarımadası dışına taşan İslamiyet Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Asya ve Afrika’daki çeşitli milletlerce benimsenmiştir. Kurulacak olan yeni İslam devletlerinin siyasi ve hukuki temelleri de bu dönemde atılmıştır. Sırasıyla halife olan Hz. Ebu Bekir Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Hz. Ömer Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Hz. Osman ve Hz. Ali Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Peygamber Efendimiz (sav)’in yolunu izlemiş Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad Kuran ahlakının hakim olduğu adil düzeni daha geniş bir coğrafyaya yayarak devam ettirmişlerdir. Bu nedenle Dört Halife Dönemi Hz. Muhammed Döneminden Sonraki Döneme Verilen Ad “Doğru Yolda Giden Olgun Halifeler Dönemi” anlamına gelen “Hulefa-i Raşidin Dönemi” olarak adlandırılır. Halifeler seçimle başa getirildikleri için aynı dönem ‘Cumhuriyet Devri’ şeklinde de tanımlanır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>