Nasıl Uzman Çavuş Olunur ?


ReklamNasıl Uzman Çavuş Olunur ?

Uzman erbaş kavramı ülkemizde geçmişi çok da eskiye gitmeyen bir rütbedir. Yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren uzman erbaşlık dünyada profesyonel ordu sistemine geçmiş tüm silahlı kuvvetlerde er ve erbaşın yapacağı işi profesyonel bir şekilde yapmak için istihdam edilmişlerdir. Uzman erbaşlar genel olarak askerlerin eğitimleriyle evrak işlerinde ya da mensubu olduğu sınıfının gerektirdiği işlerde çalışabilirler. Uzman erbaşlar; iki yıldan az beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlar. Kendi içlerinde uzman onbaşı ve uzman çavuş olmak üzere iki rütbe bulunmaktadır. Uzman erbaş nasıl olunur sorusunun ilk cevabı bir takım şartları taşımak ve gereken sınavlara girmektir. Bu şartlar: – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. – Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak – Askerlik hizmetinin 6’nci ayı ile terhisini takip eden üç yıl içerisinde başvurmak. – Ortaokul lise yüksekokul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı ilanlarda en az lise mezunu olmak şartı da aranabilir) – Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay astsubay uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş askeri öğrencilikle ile ilişiği kesilmemiş olmak. – Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmamak soruşturma altında veya yargılanıyor olmamak. – TSK manevi şahsiyetine gölge düşürücü askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi yıkıcı bölücü ideolojik görüşü benimsememiş olmak.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>