RTÜK ün önemi ve görevi nelerdir ?


ReklamRTÜK ün önemi ve görevi nelerdir ?

Ülkemizde yayın yapan kuruluşların belli ilkeler doğrultusunda yayın yapmalarını sağlamak amacıyla radyo ve televizyonların yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli kuruldur.
*1994 yılında iletişim alanının yeniden düzenlenmesi sonucu özerk ve tarafsız bir kamu tüzel kişiliği niteliğinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kurulmuştur.
*Üst Kurul TBMM tarafından seçilen 9 üyeden oluşur. Üst Kurul üyelerinin görev süresi altı yıldır. Üst Kurul üyeleri kendi aralarından bir başkan ve bir başkan vekili seçer. Başkanlık süresi iki yıldır.
RTÜK radyo ve televizyon kanallarına kurallara aykırı yayın yapmaları halinde uyarıyayın durdurma para cezası verebilir.
RTÜK ‘ün Görev ve Yetkileri
Yükümlülükleri yerine getirmeyen izin şartlarını ihlâl eden yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak Üst Kurulca hazırlattırılacak; Eğitim kültür trafik kadın ve çocuk hakları gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

TEKZİP:Yalanlama düzenleme ve düzeltme demektir.Herhangi bir kişi veya bir kurum hakkında herhangi bir basın yayın organında gerçeğe aykırıasılsız bir haber ve bilgi yayınladığı zaman o kişi veya kuruluşun isteği üzerine direkt veya mahkeme kararıyla dolaylı yönden o basın yayın kuruluşunun yanlışasılsız ve gerçeğe aykırı haberibilgiyi yalanlama ve düzeltme yayınına tekzip denir.

SANSÜR:Gazete dergi gibi basın organlarındaki yazı resim karikatür gibi unsurların önceden devlet makamları tarafından incelenerek basım ve yayının yasaklanmasıdır.


ReklamBir önceki yazımız olan Alma şehir kızını, hamam der ağlar; alma köylü kızını, harman der ağlar atasözünün anlamı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

 • rtuk un onemi
 • rtükün önemi ve görevleri
 • rtük\ün önemi ve görevleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 4,25 )
Loading ... Loading ...

13 yorum

 1. -----------------------------------------

  çok işime yaradı tşk

 2. Çok Güzel Olmuş Ellerinize Sağlık

 3. benim de işime yaradı

 4. çok güzel

 5. süper olmuş çok işime yaradıı

 6. çok teşekkür ederim çok gzl bir bilgi aldım :D <3

 7. Çok saol Bre :D

 8. Güzel olmuş..

 9. süper olmuş ellerinize sağlıkk ama bıraz daha uzun olabilirdi

 10. sayenizde 100 aldım :D :D

 11. süüperr bayıldm tşk :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>