Terzinin Görevi Nedir


ReklamTerzinin Görevi Nedir-Terzi Ne İş Yapar

terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen isimdir Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üğretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir

tanım
kadın giyimini oluşturan elbise pantolon etek bluz gömlek ceket gelinlik gece kıyafeti manto gibi giyim eşyalarını kişilerin isteğine göre imal eden ve/veya onarımını yapan kişidir.

görevler
müşterisi ile model üzerinde konuşur ve müşterinin ölçüsünü alır örneklere veya müşterinin isteğine göre kalıp çıkarırkumaşı işaretler ve kalıba uygun olarak keser giyim eşyasının parçalarını diker gerekli yerlere tela yapıştırır ve teyellerteyellenmiş elbiseyi müşteri veya manken üzerinde prova eder değişiklik yapılacak kısmı işaretler gerekli değişiklikleri yapar el veya makine ile son dikişlerini yapar düğme kopça vb. malzemeleri diker bitmiş giysilere ütü yapar giysileri müşterinin isteğine göre değiştirir veya onarır kullandığı araç ve gerecin basit bakım ve onarımını yapar.

kullanılan alet ve malzemeler
kumaş tela astar ibrişim iplik masura düğme resmi rütbe işaretleri dikiş makinesi ütü ma kas mezura gönyeeğri cetvel düz cetvel ütü masası biçki masası overlok makinesi dikiş iğnesi toplu iğne toplu iğne yastığı ütü yastığı yüzük ve çeşitli makaralar ile kol tahtası çıtçıt fermuar prova aynası ölçü defteri.

mesleğin gerektirdiği özellikler
kadın terzisi olmak isteyenlerin şekil ve uzay ilişkilerini görebilen bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen gözel ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen ayrıntıları algılayabilen renkleri ayırdedebilen dikkatli ve titiz sabırlı ve eleştiriye açık değişik görüşlere ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir. yaratıcı ve tasarım yeteneği olan kişilerin meslekte başarılı olma olasılığı yüksektir

mesleğin yapılmasını engelleyen durumlar ellerin titremesi mesleğini yapmayı engelleyici bedensel sakatlığının bulunması yakın görüş bozuklukları el ve parmak noksanlıkları el ve parmaklardaki romatizma mesleğin yapılmasını engeller.

çalışma ortamı ve koşulları
kadın terzisi kumaş lifleri olan atölyelerde çalışır. işini genellikle oturarak yapar. prova ve ütü yaparken ayakta durureğilir. dikiş makinesini çalıştırırken gürültü ve sarsıntı olabilir. çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişir. işini tek başına yapabilse de genellikle yardımcılarıyla eşgüdüm halinde çalışır. müşterileriyle ve yanında çalışanlarla etkileşimde bulunur.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • terzinin görevleri
  • terzinin gorevi
  • terzinin görevi nedir
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 1,00 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>